Ако сакате да ослабнете побрзо почестете се со напиток од зелено кафе

 

Суровото и непржено кафе има зелена боја. Можеби не е толку слатко како прженото кафе но сепак е далеку покорисно од него.

Зеленото кафе својата популарност ја стекна благодарение на високото ниво на хлорогенска киселина во својот состав.

Оваа киселина е силен антиоксиданс кој овозможува значително поголем антиоксидативен потенцијал за разлика од прженото кафе.

Научно е потврдено дека комбинацијата на кофеин и хлорогенската киселина го намалуваат таложењето на мастите и истовремено го поттикнуваат процесот на нивното согорување.

Ова својство на зеленото кафе го прави еден од најбараните напитоци за слабеење ширум светот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk