Анемија во бременоста

Слабокрвноста предизвикана од недостаток на железо ( анемија ) е честа меѓу трудниците.

Таа најчесто е последица на фактот што често жените ја започнуваат бременоста со премали резерви од овој минерал во организмот.

Според степенот на искористливост  жезелото од хранливите намирници може биде внесено во организмот со консумација на месо и зеленчук.

Железото подобро се искористува во организмот кога е внесено преку консумација на месо. Корисен е податокот дека токму витаминот Ц ја зголемува искористливоста на жезелото во организмот.

Затоа, по ручекот богат со месо уживајте во чаша свежа лимонада.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk