Антиоксидансите помагаат во борбата против целулитот

Во борбата против слободните радикали најефикасно делуваат токму антиоксидансите. 

Најдобар природен извор на антиоксидансите е избалансираната исхрана.

Дел од слободните радикали влијаат токму и врз појавата на целулитот што ги прави антиоксидансите одличен природен борец против целулитот.

Флавонидите содржани во храната која е богата со витамниот Ц, се дел од антиоксидансите кои помагаат во подобрувањето на изгледот на кожата.

Зелениот чај како и овошјето и зеленчукот со зелена боја се богатство на антиоксиданси – имајте ги почесто на вашето мени.

 

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk