Бебињата го чувствуваат расположението на родителите

Иако се мисли дека бебињата не разбираат ништо, сепак треба да се истакне дека тие ги чувствуваат промените на расположението на родителите. Тие се вистински детектори на енергијата кај родителите но и нивниот емоционален статус.

Поголемите бебиња забележуваат кога еден родител, не живее во домот. Тие реагираат на тој начин што се чувствителни, често плачат и се немирни.

Тоа најчесто се манифестира преку промени во ритамот на спиење но и останати дневни рутини.Ако нов возрасен член се досели во куќата, поголемите бебиња можат да станат нервозни и страшливи

Родители е најдобро да се држат до вообичаената рутина и распоред. Уверете ги бебињата дека сте секогаш присутни со телесен допир и зборови на љубов.

Омилените играчки секогаш нека му бидат во близина.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk