Боење на Велигденски јајца со чај

Боењето на јајцата со чај е навистина здрав начин да добиете прекрасна боја на лушпата од јајцето без употреба на хемиски бои.
Чаеви кои можете да ги искористите за оваа намена се чајот од шипка, зелениот и црниот чај.

 

Во една мала шолја за кафе ставете четири вреќички чај и една лажица оцет. Прелијте ги со врема вода и оставете ги да отстојат околу десетина минути. Веќе свареното јајце ставете го во лажица и лажицата потопете ја во чајот. Оставете го јајцето да отстои во чајот околу половина час.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk