Боровинки во детската исхрана

Објавено на: Oct 26, 2016 од Мама Ане

Боровинките спаѓаат во групата на најздрави овошја.

Истражувањата покажуваат дека штитат од болести на срцето и појавување на дијабет и ја подобруваат работата на мозокот. Докажано е и дека боровинките можат да помогнат во намалување на мастите во организмот кои многу влијаат на дебелината.

Добар начин да ги вметнете во секојдневната исхрана на вашите деца е да им ги давате по појадокот. Тие се и супер додаток на летните салати и десерти.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…