Боровницата може да помогне на лицата со метаболички синдром

Бројни истражувања покажуваат дека конзумирањето на боровинки позитивно влијае врз работата на многу органи во човековото тело, поволно влијаат на организмот преку засилување на имунолошкиот систем и го регилираат метаболитичкиот синдром.
Според нутриционистите, доволно се два напитока дневно од свежа и сува боровница кои делуваат на намалувањето на слободните радикали и бројот на моноцитите во циркулацијата- имунолошки станици кои се смета дека кај метаболичкиот синдром допринесуваат за развој на кардиоваскуларни болести.

Исто така, забележано е зголемување на бројот на дендричките клетки кои имаат потенцијална заштитна улога при постоење на метаболичкиот синдром.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk