Брокулата е природен елиминатор на никотин од организмот

Никотинот може да предизвика забрзано чукање на срцето, зголемен крвен притисок и да ги зголеми ризиците за срцев удар.
За среќа, со редовно конзумирање на одредени хранливи намирници, лесно може да го исчистите никотинот наталожен во вашето тело.

Ако пушите никотинот останува во вашето тело три дена. Меѓу другото, тој им штети и на клетките на кожата затоа е препорачливо да конзумирате поголема количина на витамин Ц кој е вашиот најголем сојузник против негативното делување на никотинот.

Спанаќот кој во својот состав содржи Б9 витамин е одличен исфрлувач на никотинот од човековиот организам.

Брокулата подедува големо количество на витамините Ц и Б5, а токму витаминот Б е задолжен за многу важни процеси во организмот. Со честото конзумирање на брокула, важиот метаболизам ќе работи беспрекорно а и белите дробови ќе бидат исчистени од никотин.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk