Вагинален прстен кој ги заштитува жените од хив вирусот

Вагиналниот прстен кој треба да се менува по истекот на еден месец и кој испушта дапивирин, се смета за еден од најдобрите начини како жените да се заштитат од хив вирусот ако партнерот не употребува презерватив.
Со употребата на овој прстен, стапката на нови случаи на жени инфицирани со хив вирусот се намалил за една третина.

До сега овој прстен најмасовна употреба доживеал во африканските земји каде половина од жените се инфицирани со овој вирус.

Во масовна продажба, овој вагинален прстен чини околу пет долари.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk