ВИДЕО: Како да ги прочистите дишните патишта

Сигурно ве нервира кога ќе ви се запушат синусите па не можете да дишете како што треба. Овој генијален трик нема да ве чини ништо, а ви треба само неколку минути.

Смената на топлите и ладните денови, кога не им е времето, го зема својот данок, во вид на бројни настинки и запушувања на носот. Затоа ви носиме едноставни трикови како да, без никакви капки, за една минута да ги прочистите дишните патишта.

Првиот трик се однесува на анатомијата на носните шуплини. Притискањето на носот на краевите, ќе успеете да ги „продрмате“ споредните носни шуплини, па полесно ќе ги исфрлите наслагите во него.

Другиот трик ќе ве воодушеви. Треба да го запушите носот, и да го задржите здивот колку што можете повеќе. Тоа ќе ви испрати сигнал до мозокот дека дишењето е оневозможено и тој ќе се погрижи како да вашите канали се прочистат.

Ако ова не ви помогне од прва, повтротете ја постапката неколку пати и сигурно ќе успеете.

Првиот трик се однесува на анатомија на носните шуплини. Со притискање на носот, кај коската меѓу двете шуплини, ќе успеете да ги „продрмате“ споредните носни шуплини, па ќе биде полесно да ги исфрлите наслатите во него.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk