Видео: Практична вежба со која ќе му помогнете на бебето да научи да ползи

Ползењето е фаза од моторниот развиток кај бебињата што му претходи на одот. Ползењето му помага на бебето да развие координација во движењата придвижувајќи ги и рацете и нозете истовремено.

Иако е значајна, сепак постојат бебиња кај кои што оваа фаза отсуствува, а истовремено тие немаат никаков проблем со понатамошниот моторен развиток.

Во ова видео е прикажана една практична вежба со која можете да го поттикнете вашето бебе да ползи. Наменета е за бебиња постари од шест месеци.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk