Витамин Ц за здрави бели дробови

Витаминот Ц игра важна улога кога е во прашање здравјето на белите дробови, како и одржувањето на силниот имунолошки систем.
Како силен антиоксиданс, овој витамин го намалува присуството на алергени во белите дробови кои ги напаѓаат бронхиите и предизвикуваат астматични напади.

Многу досегашни истражувања потврдиле дека оние луѓе кои внесуваат во својот организам доволна количина на витамин Ц поретко заболуваат од астма, за разлика од останатите.

Доколку станува збор за лекување, односно активна превенција од астма, потребно е да се зголеми внесот на витамин Ц за два пати повеќе од дневно препорачаната доза.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk