Вкусен појадок за енергичен ден

Богат со витамини и растителни влакна, овој појадок со овесни снегулки ќе ви обезбеди доволно енергија во текот на целиот ден.

Потребни состојки:

  • 100 грама овесни снегулки
  • 200 милилитри кокосово млеко
  • 1  лажица чиа семе
  • стевиа (по вкус и желба) 
  • 1 супена лажица кокос
  • какао

Начин на подготовка:

Ставете го овесот со млекото и чиа семето во тегла. Додадете стевиа, по желба. Затворете и измешајте ги состојките во теглата. Ставете ја теглата во фрижидер преку ноќ. Наутро протресете и сервирајте со кокосот и какаото, наросени одозгора.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk