Внесувајте витамини но само наутро

Објавено на: Jan 11, 2017 од Мама Весна

Важно е да знаете дека и витаминот Ц оксидира, па ако правите сокови од свежо овошје и зеленчук би требало да ги испиете веднаш.

Ако витамините ги пиете навечер, тие нема да бидат искористени во организмот бидејки повеќе не му се потребни. Се земаат исклучиво пред пладне, односно најкасно до 12. Важно е да знаете дека Витаминот Ц оксидира, па затоа соковите од свежо овошје и зеленчук мора да ги конзумирате веднаш откако ќе ги направите. Истото важи и за зелената салоата која ја зачинувате со лимонот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…