Внимавајте како ја чистите даската за сечење при подготовката на храна

Иако е неопходна во процесот за подготовка на храната сепак даската за сечење во кујната може да претставува сериозна опасност за вашето здравје, особено доколку темелно не ја чистите по секоја употреба.

На даските, особено дрвените, во зарезоците кои ги правиме сечејќи со ножот се кријат многу опасни бактерии и габички.

Само лесното проплакнување со вода на даската после употреба не е доволно да ги уништи тие бактерии.

Потребно е детално чистење со средство за миење садови и топла вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk