Внимавајте, малите деца во буквална смисла ги разбираат саркастичните забелешки

Дали некогаш сте помислиле дали малите деца ја сфаќаат саркастичната забелешка, или пак ја доживуваат како духовита?
Малите деца ја немаат таа способност. Според истражувањата, децата во просек постари од десетина години, веќе започнуваат да ја развиваат способноста за духовитоста, па понекогаш дури и наведливоста, во саркастичните коментари на возрасните.

Првите знаци дека детето го разбира општото значење на саркастичната изјава, во просек, се појавуваат околу петтата година, но духовитоста во изјавата доаѓа дури после осмата година од животот на детето.

Саркастичните забелешки за малите деца се нешто што тие го разбираат во буквална смисла, дури и кога постојат знаци кои го покажуваат спротивното.

Затоа, поради недвосмисленоста во изјавите на децата, на тие што ги слушаат и тие што ги искажуваат, воздржете се од саркастични коментари. Сигурно нема да бидат разбрани во нивната преносна смисла.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk