Внимавајте на изборот на кармин

Кармините можат да бидат полни со опасни метали-велат научниците. 

Според најновите американски истражувања, скоро во секој примерок на кармин се пронајдени најмалку осум видови на метали, од кои најопасни за здравјето се алуминиумот и кадмиумот.

Во најголем процент овие метали се застапени во кармините со нагласена црвена боја и темнокафените, додека пак оние кармини кои што имаат понежни и посветли (неутрални )нијанси се побезбедни.

Лекарите советуваат употребата на карминот да ја ограничите на посебни прилики, а секојдневно доколку сакате да ги потенцирате усните, направете го тоа со помош на моливче за усни и сјај.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk