Внимавајте на користењето лекови за време на доењето

Кога станува збор за употреба на лекови за време на доењето секогаш пред земање на лекот, особено доколку имате некои недоумици консултирајте се со својот лекар.

Начелно важи правилото дека за време на доењето се дозволени лекови кои во својот состав содржат парацетамол, а во исклучителна ситуација и бруфен.

Во таа група на препорачани лекови за доилките се вбројуваат и одредени антибиотици како и антигабични лекови кои содржат клотримазол и флуконазол но во помали количини од вообичаено.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk