Внимавајте овие намирници ги расипуваат забите

Сите знаеме дека оралната хигиена е многу важна. Минимум два пати на ден мора да се мијат забите за да го избегнете непријатниот здив и парчињата храна меѓу забите, но и за да се спречи крварењето на забите.

Постојат многу намирници кои можат да ги оштетат забиде. Ова се шетс намирници кои би требало да се избегнуваат или барем да се намалат или да се води добра хигиена кога се конзумираат.

1. Сирењето ги прави јадењата повкусни, но може да предизвика кариес и непријатен здив.

2. Чоколадото сите го сакаме, но слатките создаваат бактерии кои ги оштетуваат забиде.

3. Пуканките можеби се најдобри грицки за филм, но често знаат да се заглават меѓу забите.

4. Зачини – оригано и црвено чили се најлоши за забите. Користете почесто конец и четка.

5. Лебот кој секојдневно го конзумираме е сув, и често се заглавува меѓу забите, а тоа доведува до лош здив.

6. Месо – ситните влакна од ткивото на месото можат лесно да се заглават, затоа повторно, добра хигиена е потребна.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk