Внимателно при изборот на лубриканти

Многу видови на лубриканти кои можат да се најдат на полиците во аптеките и маркетите содржат голем број на состојки кои лесно можат да предизвикаат несакани реакции на кожата пред се инфекции или иритации проследени со интензивен јадеж и чувство на пецкање.

Имајќи во предвид дека станува збор за производ кој се користи во пределот на најчувствителните делови од телото препораката е да се внимава при нивниот избор. Секогаш одбирајте лубриканти кои во својот состав не содржат парабени и гликоли.

Исто така пожелно е да избегнувате лубриканти кои се парфемирани.

 

 

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk