Во ладните денови стоплете се со шолја домашно топло чоколадо

Освен што има неверојатен вкус добра вест е што ова чоколадно уживање нема да ви наталожи премногу калории.

 

Потребни состојки:

1 шолја вода
2 лажици какао во прав
1 лажица мак во прав
¼ лажица екстракт од чоколади
¼ лажица цимет
4-5 лажици млеко со ниска масленост

Начин на подготовка:

Зовријте ја водата и ставете ја во голема шолја. Не ја полнете цела, да има место и за останатите состојки.
Додајте го какаото и макот во прав и добро промешајте. Додадете ги и другите состојки и продолжете да мешате.
Можете да декорирате со изрендано темно чоколадо со голем процент на какао во неговиот состав.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk