Вработените мајки се поретко чувствуваат грижа на совест

Објавено на: Apr 14, 2015 од Мама Весна

Само 13 проценти од мајките се чувствуваат виновни, дека не поминуваат доволно време со своите деца поради работните обврски.

Ваквиот податок  го покажале податоците од новото германско истражување во кое учествувале околу 1000 жени.

Дури 48% од нив се изјасниле дека добро платената работа ги прави исклучително задоволни од нивниот живот, додека пак една третина од мајките кои главно се грижат за децата и седат дома, би започнале веднаш со работа, доколку имаат можност, се вели во анкетата.

Експерите велат дека во современиот свет не можеме да очекуваме мајките да стануваат “заложници” на своите деца и да престанат професионално да се развиваат.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…