Глогот е моќен регулатор на крвниот притисок

Глогот го зајакнува срцевиот мускул истовремено регулирајќи ја работата на срцето.
Со редовно конзумирање на чај од глог високиот крвен притисок се намалува, односно нискиот крвен притисок ја постигнува оптималната вредност што го прави глогот одличен регулатор на крвниот притисок.

Исто така, чајот од глог се препорачува и при воспаленија на срцевиот мускул (миокардитис) и атеросклероза, а има и поволен ефект кај слабост на срцевиот мускул.

Важно е да се напомене дека долготрајото конзумирање на чај од глог без правење на паузи може да доведе до неподносливост или труење.

Најдобро е тој да се конзумира со постепено зголемување на количината во период до една недела, а потоа да се направи пауза од три до четири дена пред да се започне со повторната конзумација.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk