Грција ќе ги казнува родителите кои пушат во присуство на деца

Грчкото Министерство за здравство побара од полицијата да го засили казнувањето на граѓаните кои пушат во нивните автомобили или во присуство на деца.

Барањето е издадено врз основа на Законот за забрана за пушење цигари на јавни места.

Со Законот се предвидени казни од 1.500 евра за секој што ќе пуши во автомобил, а 3.000 евра казна за пушење во службен или државен автомобил.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk