Дали вашето срце чука пребрзо-откријте ги можните причинители за забрзаниот срцев ритам

Се смета дека здрава личност има околу 65-85 срцеви отчукувања во минута. Доколку таа бројка се зголеми над 100 се смета дека срцевиот ритам е пореметен.
До забрзување на срцевиот ритам на отчукувања можно е да дојде поради зголемување на телесната температура. Со секој степен повеќе бројот на срцеви отчукувања се зголемува за максимум 10.

Стресот се вбројува помеѓу главните причинители на забрзаниот срцев ритам како и пречестото конзумирање на кофеински напитоци.

Болести кои што можат да го пореметат срцевиот ритам се анемијата, неправилното функционирање на тироидната жлезда, намалениот доток на крв во срцето, инфаркт на миокардот и дебелината.

Во ваков случај забрзана работа на срцето може да се почувствува дури и кога личноста е во мирување или во лежечка позиција.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk