Дали да му понудите на детето млечен чај

Голем е бројот на експерти кои препорачуваат чајот во кој што е додадено млеко да се нуди на секое дете постаро од две години.

Позитивните придобивки од редовната консумација на овој напиток се бројни но при тоа треба особено внимание да се одвои на самата подготовка на чајот.

Точниот сооднос на двете главни состојки е 50/50, односно, половина од чашата мора да се полни со млеко.

Зошто  всушност ова е најкорисниот чај за децата?

Млекото ја намалува концентрацијата на чајните билки ( што е особено важно доколку станува збор за чај подготвен од билка со силни својства ) и го подобрува вкусот на пијалокот.

Истовремено, млечниот чај е помалку опасен за стомакот ( воопшто дигестивниот систем на бебето кој не се оптоварува ) и забите на бебето.

Покрај тоа, млекото го неутрализира ефектот на оксалната киселина врз телото на бебето.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk