Дали и возрасните веруваат во љубов на прв поглед

Дали со стареењето исчезнува љубовта на прв поглед- на ова прашање одговор даваат група научници од Вашингтон.

Имено според нивното тврдење најлесно се заљубуваме во во младоста, во периодот од почетокот на тинејџерските години до средните дваесетти.

Во резултатите од истражувањето се вели дека заљубувањето после триесеттите оди малку потешко поради многу едноставна причина-колку што сме поинтелегентни, колку што повеќе се навикнуваме на задоволството што го нуди соло статусот, толку повеќе се размислува порационално, повеќе се анализира партнерот и се зголемуваат критериумите поврзани за него и поради тие причини брзоплетото влетување во љубовта е премногу ретка појава.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk