Дали кафеавиот шеќер е поздрав

Покрај белиот рафиниран шеќер, голем дел од кафулињата често нудат и кафен шеќер. Златестите кристали стакувани во кафени кесички некако не наведуваат да мислиме дека овој шеќер е поздрав од белиот шеќер, кој во последно време има лоша репутација.

Произведувачите на кафен шеќер не предупредуваат дека белиот шеќер се произведува со рафинирање на шеќерната трска, со што се отстранува меласата, а некои нутриционисти велат дека малите дози на микронутриенти во кафениот шеќер која ја содржи оваа состојка обезбедуваат здравствена предност над белиот шеќер. Кафениот шеќер исто така е и поскап, бидејќи низ светот веќе е практика се што се смета за поздраво да биде и поскапо.

Па дали кафениот шеќер е навистина ги има овие доблести? Имено кафениот шеќер, исто како и белиот се прави од шеќерна репка. Главната разлика меѓу двата вида на шеќер е тоа што во процесот на производство сокот од шеќерна репа кај белиот шеќер се центрифугира со цел да се отстрани меласата, така што производот се дели на бели кристали и меласа. Меласата, која отсуствува кај белиот шеќер на кафениот му дава вкус и текстура, како додаток на слаткоста. Во однос на калориите и составот и двата шеќери се идентични. За меласата, пак, во досегашните истражувања се уште е се докажано дека има потврдени здравствени придобивки.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk