Дали цедените сокои се препорачливи

Иако на дете постаро од 6 месеци можете да му понудите 100% чист овошен сок, налевањето со сокови полни со шеќер води кон расипување на забите, проблеми со гасови и дебелеење. Доколку детето пие сок пред или во текот на оброкот ќе внесува помалку вистинска храна. Децата на возраст од една до шест години би смееле да испијат најмногу 170 г сок дневно, а децата постари од 6 години не повеќе од 340 грама. Пробајте да го навикнете детето да пие вода и бидете трпеливи.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk