Дауновиот синдорм е поврзан со возраста на мајката

Причината за нераздвојувањето не е позната, но дефинитивно е поврзана со возраста на мајката. Ако сперматозоидот или јајце клетката со абнормален број на хромозоми се спари со нормален гамет, оплодената јајце клетка ќе има абнормален хромозомски број.

Кај Дауновиот синдром 95% од случаите се резултат на нераздвојување на 21 хромозомски пар и затоа секоја клетка има три копии од 21 хромозом. Оттаму доаѓа и неговото научно име: трисомија 21.
Докажано е дека можноста за бременост со трисомија 21 или Даунов Синдром се зголемува со зголемување на возраста на мајката. Ако брачниот пар има дете со Даунов синдром, се зголемува ризикот за следното дете. Досега не е позната врска помеѓу Дауновиот синдром со начинот на исхрана, цигари, наркотици, економскиот статус или начинот на живот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk