Девојчињата со побогат речник од момчињата

Објавено на: Jan 09, 2017 од Мама Ане

Способноста за подобро искажување што ја имаат девојчињата за разлика од момчињата е поврзана со анатомијата на човечкиот мозок- тврдат научниците.

Според најновото лингвистичко истражување веќе од три годишна возраст девојчињата имаат двојно побогат и поразбирлив речник од момчињата на иста возраст.

Иако родителите се загриженби поради скромниот речник на момчињата тој сепак не е поврзан со потешкотии во говорот.

За мажите говорот и јазикот не се важни мозочни вештини а тоа е така поради дејството на левата страна на мозокот.

Кога мажите зборуваат целиот лев дел од мозокот станува активен барајќи центар за говор.

 

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…