Депилирање во бременост

 

Отстранување на несакание влакненца во бременоста е оправдано и безбедно, а трудницата сама може да го одбере начинот на кој ќе го направи тоа.
Наједноставно, најбезболно, брзо и ефино е бричењето, барем кога се во прашање влакненцата на нозете. Секако, ова е и најбрзиот начин повторно да се соочите со влакненцата.

Депилацијата без разлика дали се изведува со шеќерна паста топол или ладен восок сосема е прифатлива. Сепак, препораката е да се избегнува топлиот восок поради ризикот за пукање на капиларите.

Хемиските депилатори и кремите за депилирање содржат супстанции кои можат да предизвикаат иритација на кожата. Кај трудниците овој ризик е уште поголем поради чувствителноста на кожата која е зголемена под влијание на хормоните и васкуларните промени.

Епилацијата, односно ласерското отстранување на влакната не се препорачува за трудниците, за тоа треба да се размислува откако бебенцето ќе дојде на свет.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk