Детето треба да создаде работни навики низ игра

Објавено на: Oct 27, 2016 од Мама Силвана

За децата што поуспешно да одговорат на сите школски обврски, неопходно е да се развијат работни навики кои секоја задача ќе ја направаат полесна.

Родителите треба секој ден да одредат на децата време за учење и пишување на домашни задачи. Притоа е важно да се знае дека не постои универзално правило за учење кое подеднакво му одговара на секое дете.

Мора да го следите ритамот на вашето дете и во согласност со тоа да се одредат обврските. На одредени деца им одговара веднаш после школо да почнат со решавање на домашните задачи, додека други во тоа се успешни по краток одмор или игра со врсниците.

Најважно е децата да уживаат во учењето и тоа да им биде забавно како детска игра.

Ако успеете пишувањето на домашни задачи да го направите забавно за вашето дете, тоа секојдневно без напори и одложување ќе одговори на школските обврски.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…