Децата и тинејџерите кои пијат природни сокови внесуваат повеќе хранливи состојки

Резултатите покажаа дека децата на возраст од 2 до 5 години кои редовно конзумирале природни сокови, имаат поголем внес на витамин Ц, калиум и магнезиум во организмот, а помалку шеќер во однос на децата кои пијат засладени сокови.

Кај децата од 6 до 12 години природните сокови ја подобруваат нивната целокупна исхрана.

Имајќи ги предвид овие резултати, ви претставуваме рецепт за природен сок од моркови

Еден морков и јаболка излупете ги и ставете ги во соковник за цедење. На исцедениот сок додадете лажичка сок од портокал.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk