Децата се најважниот животен компас

 

Истражувањето кое го нарачал британскиот премиер Џејмс Камерон, имало за цел да открие што е тоа што најмногу ги усреќува луѓето. Според добиените резултати, децата се најважниот животен компас, а не финансиите.
Фактот дека родителството го зголемува чувството за смисла и цел во животот на луѓето не значи дека по автоматизам децата донесуваат чувство на задоволство туку дека родителството помага долгорочно да се спознае целта на постоењето.

Исто така, истражувачите дошле до заклучок дека финансиите не се тие кои го зголемуваат чувството на среќа кај поединците-најсреќни се чувствувале оние луѓе кои што биле во брак ( основале сопствено смејство ) и кои што имале деца.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk