Диета за деца со дијареа

Банани, ориз, пире од јаболка и тост. Ова лекарите им го препорачува со децении на децата со пролив. Идејата е дека со ограничување на влакната, маснотиите и протеините ќе се смири стомакот. Меѓутоа, со оваа исхрана детето нема да внесува доволно хранливи состојки и всушност потешко ќе се избори со инфекцијата и ќе си ја врати силата. Од друга страна не постои доказ дека ваквата диета ќе ја ублажи диарејата. Најдобро е детето да се храни како и обично, освен ако не повраќа. Она што не треба да му давате на детето со диареја се благо, кекси, сокови и бонбони.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk