Дисциплинирајте го детето во три чекори

Психологот Рос Грин ги советува родителите, попрво да направат партнерство со децата наместо да се наметнуваат, за да можат да ги дисциплинираат.

Пронајдете го коренот на проблемот

Овој чекор Грин го нарекува „чекор на емпатија“ во кој родителите со многу прашања се обидуваат да дознаат во што е проблемот.Разговор со детето е есенцијален за родителите за да ја дознаат причината за лошото однесување.

Објаснете му на детето зошто нешто не треба да прави

На овој начин наместо да го казнуваат или да се наметнуваат, родителите целта ја постигнуваат преку соработка.

Соработуваат на решенија

Родителите можат да предложат решеније и да го повикаат детето заедно да го реализираат. Најважно е решението да е прифатливо за двете страни.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk