Доењето влијае позитивно кај доилките заболени од дијабетес

Доењето ја намалува количината на инсулин која е потребна на мајките кои дојат, а се заболени од дијабетес-тврдат научниците.

Докажано е дека кај доилките со дијабетес често самата болест во периодот на доење влегува во фаза на ремисија.

Според податоците од едно неодамнешно американско истражување, потребата за инсулин кај мајките кои боледуваат од дијабетес а дојат во периодот на доењето се намалува во просек за 30%/ во однос на потребите пред бременоста.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk