Дозволете му на детето да црта со прсти

Објавено на: Jan 03, 2017 од Мама Ане

Цртањето со прсти по предметите во домаќинството може да одличен начин детето да научи да пишува неколку букви, во најдобар случај да си го напише сопственото име. 

За таа цел употребете сол, шеќер, пена за бричење, песок, дури и пудинг, како алат за пишување.

Солта и шеќерот можете да го исипете по рамен сад, за хаосот да биде минимален.

Пената за бричење и пудингот прават поголем хаос, но некои деца ќе поминат повеќе време бидејќи им е интересно да се валкаат додека пишуваат. Можете да ја користите и чинијата од вагата за во кујна како подлога по која детето ќе пишува.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…