Домашен крем против стрии за трудници

Стриите се голем проблем за бремени жени, особено оние на стомакот и градите. Многу жени имаат стрии и не се бремени, но нивниот изглед во овие стратешки места на женското тело исто така може да ја намали женската самодоверба.

За време на бременоста, употребата на козметички производи треба да биде многу претпазлива поради потенцијално штетните состојки во нив.

Наместо да се прашувате каков крем против стрии да се купи, па тој да не влијае растењето на бебето со ризичните со хемиски соединенија, искористете ја природата.

Вие користете природни и непреработени состојки за повеќе безбедност за време на бременоста, а и да се борите со стриите.

Маслата, вклучени во овој домашен биокрем имаат длабоко инвазивни својства кои ја влажнат кожата во длабочина, ја негуваат и ја прават далеку повеќе еластична. Освен тоа стимулираат природното производство на колаген, потребен за еластичноста на кожата.

Состојки на домашен биокрем против стрии:

200 г свежо кокосово масло
200 г путер од шеа
200 г сурово масло од какао
100 мл масло од авокадо
¼ чаша течен витамин Е
подготовка:

1. На водена бања и на тивок оган одмрзнете го најнапред маслото од шеа, бидејќи тоа е цврсто и одзема најмногу време, додека не се стопи.

2. Потоа додадете го какаото путер, потоа го кокосовото и промешајте додека смесата не почне да се хомогенизира.

3. Извадете го од огнот и оставете да се олади на собна температура.

4. Додадете го маслото од авокадо и витамин Е. Измешајте ја смесата повторно.

5. Истурете го во стаклена тегла со дебел капак. Да се ​​чува во фрижидер. Користете по целосно затегнување.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk