Домашен лек против болно уво од лук

Богат со антиоксиданси, лукот е одличен лек против воспалителни процеси во човековиот организам.

Благодарение на антибактериското и антиоксидативното својство лукот покрај тоа што се користи како моќен природен препарат против настинки и грип, се покажал и како ефикасен лек при лекување на болки во увото, односно  инфекции на увото и ушните канали.

Ако ве боли увото излупете едно чешне лук и отстранете му ги краевите. Лукот добро истолчете го, ставете капка-две маслиново масло, промешајте и процедете ја течноста.

Капнете две капки во болното уво и оставете да делува.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk