Домашна крема за отстранување на лузни од акни

Лузните на кожата на лицето кои што најчесто настануваат како последица на појава на акни за некои жени можат да имаат прилично големо влијание врз целокупниот изглед. За нивното елиминирање навистина не ви се потребни скапи козметички третмани, туку само малку упорност и редовна употреба на домашната крема специјално приготвена за нивно отстранување.

Доколку редовно ја користите, за многу краток временски период ќе можете да ги забележите првите резултати.

За подготовка на оваа крема потребни ви се следниве состојки:
– 4 лажици свежо исцеден лимонов сок
– 4 лажици природен мед
– 1 белка од јајце

Начинот на подготовка е многу едноставен и се состои од едноставно мешање на сите состојки додека не добиете хомогена смеса. Дел од кремата нанесете директно врз лузната, на чиста и сува кожа. Почекајте 15 минути и исплакнете го лицето со млака вода. Доволно е третманот да го повторувате три пати неделно.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk