Домашни земички од интегрално брашно

Потребни состојки:
– 400 грама интегрално брашно
– пакетче сув квасец
-1 лажица шеќер
-1 лажица сол
-50 мл масло за јадење
-150мл топла вода
Начин на подготовка:
Ги мешаме брашното, квасецот, солта и шеќерот. Го додаваме маслото и мешаме.
Тестото станува лесно ронливо, но при притискање ја добива посакуваната форма.
Ја додавеме водата и мешаме до цврсто тесто. Оставаме да отстои околу 40 минути на топло. Потоа повторно лесно месиме.
Од тестото обликуваме мали топченца – со големина по избор. Ги редиме во подмачкана тава и ги печеме на 180 степени, околу 30 минути.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk