Ефикасен лек против болно грло од кора од мандарина и ракија

Ако ве мачи упорна и надразнителна болка во грлото а во домот имате мандарини, употребете ја нивната кора да приготвите многу ефикасен лек што ќе ја ублажи болката во грлото.
Сомелете 50 грама кора од мандарина и ставете ја во стаклен сад или тегла.

Мелените кори од мандарината прелијте ги со чаша домашна ракија. Теглата добро затворете ја и чувајте ја една недела на темно суво место.

По истекот на една недела лекот е подготвен за употреба. Секојдневно земете по една кафена лажичка од лекот после јадење, а веднаш потоа изедете една кафена лажичка мед.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk