Желатинот е природен лек за обновување на рскавицата

Освен што е навистина едноставен за подготовка, желатинот има уште една предност, тој е природен лек за обновување на рскавицата во колената и останатите зглобови.
Желатинот е богат со протеини и има дури 10 видови на есенцијални амнокиселини меѓу кои и пролин и хидроксипролин кои учествуваат во регенерацијата на мускулното ткиво.

Исто така, желатинот е богат со колаген, супстанција која учевствува во изградбата на ткивата, коските, тетивите, лигаментите и рскавицата, чие што присуство се намалува со текот на стареењето.

Истажувањата покажале дека консумацијата на желатин во значителна мера може да помогне во регенерирање на рскавицата на коленото бидејќи во себе содржи слична хемиска структура како рскавицата.

За таа цел оптимална количина на желатин кој треба да се конзумира во текот на денот е 10 грама.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk