Жените имаат потреба од чоколадо

Добро е што тимот на научници од Универзитетот Кембриџ покажа дека ние, жените, всушност имаме потреба од чоколада во нашите животи. Колку е одлично тоа? Истражувачите направија голем број скенирања на мозокот што го открија едноставниот одговор за тоа зошто толку многу ја сакаме оваа слатка лава. Се чини дека, истражувачите рекоа: “Научните податоци покажуваат дека ефектите што го подобруваат расположението не се фармаколошки – состојките на чоколадата не влијаат врз мозокот преку директно биолошко дејство.
“Алтернативно објаснување е дека ефектите на јадење чоколадо се психолошки – уникатната комбинација на арома, текстура и вкус прави чоколадо да е пријатно искуство што ги стимулира емоционалните центри за чувство на доброто на мозокот. На кратко, вкусот е добар, па ние се чувствуваме добро “.

Доказите, исто така, покажуваат дека јадењето на вашата омилена слатка може да биде уште попријатно од слушање на вашата омилена музика, освојување на лотарија или заљубување. Кој воопшто не е изненадувачки ако дојде да размислите за тоа.
Пилинг за нежни раце

Рацете се вашата бизнис картичка при средбата со нови луѓе. За нежна кожа на рацете измешајте 1ч.л кафеав шеќер со 4 ч.л. маслиново масло и 2 ч.л. лимонов сок. Промешајте и потоа масирајте ги рацете со добиениот пилинг. Бидејќи рецептот е за поголемо количество, може да го чувате пилингот во стаклена тегла во фрижидер.

Домашен пилинг за тело

Опција 1: смачкајте со вилушка една презреана бананата и додадете к 3ч.л. шеќер и 1 кафена лажица лимонов сок. Ексфолирајте ја кожата со помош на добиената смеса додека сте под туш.

Опција 2: Не фрлајте го талогот од кафето, туку промешајте 1/2ч.л. од талогот со 3ч.л. мед и 1ч.л. лимонов сок. Користете го пилингот за потхранување на кожата и при борба со целулит.

ShareTweetMessage

УБАВИНА ИСХРАНА РЕЦЕПТИ ONLINE DOCTOR ВИДЕА
Жените имаат потреба од чоколадо – научно докажано!
пред 44 минути|255 Прегледи
Добро е што тимот на научници од Универзитетот Кембриџ покажа дека ние, жените, всушност имаме потреба од чоколада во нашите животи. Колку е одлично тоа? Истражувачите направија голем број скенирања на мозокот што го открија едноставниот одговор за тоа зошто толку многу ја сакаме оваа слатка лава. Се чини дека, истражувачите рекоа: “Научните податоци покажуваат дека ефектите што го подобруваат расположението не се фармаколошки – состојките на чоколадата не влијаат врз мозокот преку директно биолошко дејство.

“Алтернативно објаснување е дека ефектите на јадење чоколадо се психолошки – уникатната комбинација на арома, текстура и вкус прави чоколадо да е пријатно искуство што ги стимулира емоционалните центри за чувство на доброто на мозокот. На кратко, вкусот е добар, па ние се чувствуваме добро “.

Доказите, исто така, покажуваат дека јадењето на вашата омилена слатка може да биде уште попријатно од слушање на вашата омилена музика, освојување на лотарија или заљубување. Кој воопшто не е изненадувачки ако дојде да размислите за тоа.

За разлика од момчињата, чоколадата никогаш нема да те изнервира. НИКОГАШ!

Но, причината зошто на жените им е особено потребно е тоа што може да ги лекува можните хормонални нерамнотежи. Се чини дека чоколадата ги ослободува ендорфините и помага нашето тело правилно да функционира, дури и кога сме во „PMS“. Ендорфините се хемикалии кои прават да се чувствувате добро, па затоа ние секогаш се чувствуваме многу подобро откако се препуштаме на себеси.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk