Забрзнаниот пад на плодноста започнува дури по 38 година од животот на жената

Поврзаноста на возраста на жената и неможноста за забременување до сега е многу пати истражувана и реално докажана.

Кај жените помлади од 25 години зачестеноста на неплодноста изнесува минимални 6%.

Кај жените во триесеттите години зачестеноста на неплодноста изнесува 22%, кај жените постари од 40 години повеќе од 30% се соочуваат со ризик за неплодност.

Забрзнаниот пад на плодноста започнува дури по 38 година од животот на жената.

Освен потешкото забременување истовремено се зголемува ризикот за зачестени спонтани абортуси.

Зачестеноста на спонтаните абортуси е близу 50% кај жените над 45 година.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk