Запомнете ги и практикувајте ги трите основни правила на оралната хигиена

Оралната хигиена е многу важна за одржување на здравјето на забите и усната шуплина.

Измивајте ги забите најмалку двапати дневно. Некои треба да ги мијат почесто, можеби по секое јадење, за да се намали ризикот од болест на непцата ( доколку постојат некои индиции за тоа )

При миењето на забите многу е важно да се користи четка за миење на заби со меки влакна. Забите најдобро се четкаат со помош на нежни и кратки потези горе долу и во кружна форма.

Секојдневното чистење на забите со забен конец е исто така важно, за да се отстранат сите остатоци од храна кои се заглавени во тесниот простор помеѓу забите.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk