Започнете го денот со лимонада

Започнете го денот со половина исцеден лимон во чаша вода. Оваа напивка би обезбедува доволно количество витамин Ц и го зајакнува имунитетот.

Лимонската киселина ја подобрува способноста на телото да апсорбира железо, кое е многу здраво за имунолошкиот систем. Експертите го препорачуваат лимонот и на жените во нивната борба со стареење на кожата.

Освен тоа цитрусните овошја содржат пектин, благодарение на кој долго време не се чувствувате гладни. Тој е еден од најважните алкални хранива, кој ја балансира киселоста во организмот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk