Затнат нос најчест проблем кај децата

Кај возрасните пречките во дишење најчесто значат настинка, но кога бебето има затнат нос, пречките се уште потешки, бидејќи не знае да дише на уста и има потешкотии при јадењето.

Зголемениот секрет од носот настанува поради намалена настинка. Имунолошкиот систем на детето не е сеуште созреан и неговата функција е слаба.

Што да преземете?

Со употреба на посебна пумпа за аспирација на секрет од носот, можете да го олесните дишењето на вашето дете, а ако тоа не успее, можете да пробате со употреба на физиолошки раствор кој ќе ви го препорачаат во аптека.

Постои и метод на инхалација, што овозможува влажнење на слузокожата и исфлрање на сувиот секрет кој создава пречки при дишењето.

Ако и покрај сите овие методи, носот и понатаму се затнат, педијатарот ќе препорача лекови кои го спречуваат слузот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk